St Matthew's CofE Primary & Nursery Academy Logo

St Matthew's CofE Primary & Nursery Academy

Interactive bar

Google Services

Search
Language

Who's Who

Headteacher : Mr Chris Conners (DSL)

Assistant Headteachers : Mrs Megan Hammett and Mr David Burt (DSL)

Inclusion Manager (SENCo & SPOC) Mrs Louise Brown (DSL)

Business Manager: Mrs Judith Annells

Assistant Business Manager : Mrs Rosie Knight

Administrators : Mrs Mandie Spencer, Mrs Layla Dowding, Mrs Sarah Dixon

Clerk to Governors: Mrs Siw Wysome

 

 

Chair of Governors: Reverend Chris Routledge

Vice Chair: 

Education Welfare Officer: Mick Battley

Educational Psychologist: Sarah Aldrich

 

Nursery Staff :

Mrs Sue Scarbro

Miss Hannah Smith

Mrs Jane Pitney

Mrs Catherine Hamlyn 

 

 

Reception Teacher : Mrs Louise Brown  & Mrs Charlotte Watmore

Reception Teacher : Mrs Emily Bryant  

Reception Teaching Assistant's: Mrs Becki Gent, Mrs Rachel Roe, Mrs Lucy Fraser 

(Reception year lead - Mrs Megan Hammett)

Y1 Teaching team: Miss Camilla Olver, Miss Charlotte Bowern, Miss Jasmine Manley 

(Year 1 lead - Miss Charlotte Bowern )

Y1 supported by: Mrs Sarahjane Searl, Mrs Rose Robinson

Y2 Teaching team: Miss Charlotte Lindup , Miss Sarah Wood and Mrs Nazia Rashid

(Year 2 lead - Miss Charlotte Lindup) 

Y2 supported by: Mrs Sarah Madge, Mrs Jo Kerslake, Mrs Laura Carey

Y3 Teaching team : Mrs Anna Andrews, Miss Ruby Lovell, Miss Nadine Jones

(Year 3 lead - Mrs Anna Andrews) 

Y3 supported by Mrs Stacey Hole, Mrs Lyn Lawrence

Y4 Teaching team: Mr Adam Robinson, Mrs Tarryn Botha, Mrs Nic Loton 

Year 4 supported by Mrs Tracy McLeod, Mrs Jo Kerslake

Y5 Teacher: Miss Elizabeth Burnett, Miss Sally Shipton

Year 5 supported by Mrs Sharon Bassett

Y6 Teacher: Mr Stephen Case 

(Year lead for years 4,5, 6 - Mr Stephen Case)

Year 6 supported by Mrs Darina Thomas 

 

1:1 support - Mrs Lauren Sharp, Mrs Tracy McLeod

 

Inclusion & Pastoral support: Mrs Sharon Scholes

Emotional Literacy Support Assistant (ELSA): Mrs Keren Smith

 

Class Cover: Mrs Sarah Farley, Mrs Sophie Grundy

 

 

PE Specialist:  District Sports

 

Breakfast Club leader: Chef Mike (CaterEd)

After School Club staff: Mrs Chris Austin,  Mrs Lucy Fraser, Miss Tamzin Spencer,  Miss Hannah Smith, Mr Karl Anstis, Mrs Luchia Phillips

Mealtime Assistants: Mrs Tracy Butcher, Mrs Lucy Fraser, Mrs Kim Rough, Mr Andy Slater, Mrs Myra Slater, Mrs Michelle Lane, Mrs Sarahjane Searl

 

Kitchen Manager: Chef Mike

 

Site Caretaker:  Mr Andy Slater supported by Eddie Trethewey 

Cleaning provided by:  Mrs Sally Bulley, Mr Michael Blight and Coastline

 

 

 

School Motto

‘Love, Forgiveness, Courage, Hope, Trust, Spirit’

Mission Statement

‘let your light shine before others, that they may see your good deeds and glorify your Father in heaven.’ Matthew 5:16

Get in touch

Contact Us

Awards

 
Top